4. decembra 2016

OBOJŽIVELNÍKY A PLAZY MESTA LEVICE


Minulý rok sme s kamarátom, herpetológom Štefanom Čambalom vytvorili knížočku venovanú prírode nášho rodného mesta Levice. Knížočka nesie názov OBOJŽIVELNÍKY A PLAZY MESTA LEVICE pretože práve nimi sa zaoberá. Sú v nej zahrnuté všetky druhy, ktoré sa v Leviciach vyskytujú alebo sa v minulosti vyskytovali (mloky).

Rosničku zelenú (Hyla arborea) sme hľadali takmer celú jar a leto. Nakoniec sa nám ukázala koncom leta.
Podarilo sa nám z nej zachytiť niekoľko snímkov a jeden z nich sme vybrali na obálku knížočky.


Ešte na jar toho roku sme začali navštevovať rybníky, ktoré sú len nedaleko od naších sídlisk. Žije tam mnoho druhov bytostí. Okrem rôznych druhov vtáctva aj obojživelníky a plazy. Pôvodne sme šli len, tak zo zvedavosti a ja som zároveň skúšal aj svoj nový foťák, ktorý mi pomáhal pri pozorovaní živočíchov. Okrem rybníkov, ktoré sú bohaté na rôzne pozorovania, sme navštívili aj iné miesta ako je napríklad aj Lesopark kde som sa prvý krát naživo zoznámil s ropuchou bradavičnatou (Bufo bufo). Okrem jej veľkosti ma zaujali aj jej nádherné oči.

Úžasné oči ropuchy bradavičnatej (Bufo bufo)

Postupne sme nazbierali fotografie z rôznych pozorovaní. Nakoniec sme obaja dostali nápad, že by sme mohli urobiť knihu, knížočku alebo niečo podobné. Do konca leta sme teda začali Levickú prírodu navštevovať zámerne s cieľom nazbierať čo najviac fotiek a poznatkov pre tento náš nápad. S tým sa spája množstvo rôznych zážitkov. Napríklad pri nočnej vychádze popri rybníkoch sme natrafili na žabku, ktorá bola zrazu odlišná od druhov na, ktoré sme dovtedy natrafili a iná než aké by sme mohli u nás čakať. Takto sme potvrdili výskyt hrabavky škvrnitej (Pelobates fuscus), ktorá dovtedy v Leviciach nebola potvrdená. Oveľa neskôr sme natrafili ešte na dvoch jedincov tohto druhu, samičku a neskôr aj mláďa čím sa len potvrdilo, že tu naozaj žijú. Tento vzácny a zároveň dôležitý objav sa zapísal toho roku aj do zborníku Tekovského múzea v Leviciach. Na Levických rybníkoch sa nám takto podaril potvrdiť aj výskyt ropuchy bradavičnatej (Bufo bufo), ktorá na tom mieste dovtedy nebola zaznamenaná. Zaujímavé bolo aj stretnutie s u nás dosť vzácnym sfarbením užovky obojkovej - persa (Natrix natrix persa). Tá by sa podľa všetkého u nás ani nemala vyskytovať nakoľko ide o druh žijúci v južnejších polohách. Ale stalo sa a bolo to veľmi zaujímavé a zároveň najsmardľavejšie stretnutie s užovkou aké som dovtedy zažil.

Samička hrabavky škvrnitej (Pelobates fuscus)

Užovka obojková (Natrix natrix). Podľa páru svetlých pruhov na vrchnej
časti tela sa pozná, že ide o sfarbenie persa (Natrix natrix persa). 

Na konci leta ešte toho roku sme mali dostatok materiálu na knížočku, tak aby sme ju mohli dostať do hmotnej podoby. To sa nám za pomoci Tekovského Múzea v Leviciah aj podarilo. Riaditeľ múzea nám vyšiel v ústrety a vydanie podporil. Za to mu patrí veľká vďaka pretože sme mohli uskutočniť svoj nápad. A tak Štefan začal písať slová ku každému obojživelníkovi a plazovi, ktorý sa v Leviciach vyskytuje alebo sa v minulosti vyskytoval. Ja som knížočku spracovával po grafickej stránke. To zahrňovalo nie len vytvoriť pekný obal a vzhľad strán ale aj samotné zalamovanie textov.

Fotky sme používali hlavne vlastné. Niektoré sme však museli použiť od iných autorov s ich súhlasom. Niektoré bytosti sa nám jednoducho nepodarilo nájsť napriek tomu, že sme vedeli o ich výskyte. Napríklad taká užovka hladká (Coronella austriaca) sa nám ani len neukázala. Vedeli sme však, že sa u nás určite vskytuje čo sa tento rok aj podtvrdilo keď RNDr. Vladimír Smetana z Tekovského múzea našiel v ruinách Levického hradu niekoľko jedincov.


OBOJŽIVELNÍKY A PLAZY MESTA LEVICE je teda vrátane obalu 16 stranová knížočka veľkosti A5 a v spinkovej väzbe. V tejto podobe pripomína skôr časopis ale myslím, že jej to pristane. Na každej strane je niekoľko viet k danému druhu ako aj fotografie. Knížočku je možné dostať priamo v Tekovskom Múzeu v Leviciach alebo mi môžete napísať správu do mailu :)