21. novembra 2016

Perún Osloboditeľ

Tento obraz je asi po roku moja prvá olejomaľba. Nápad namaľovať ho som dostal jednu noc v spacáku v bašte Sklabinského hradu. Fatra je úžasné miesto kde sa človek nabije silnou živou a tak mi prichádzali rôzne nápady a predstavy. Ale v prípade tohoto obrazu nejde o nový nápad. Ten pochádza z jedného z návrhov na obal pre RAMCHAT, ktorý som spravil ešte niekedy vo februáry. Dlho som uvažoval, že by som návrh spracoval pre seba ako kresbu pretože sa mi nápad obrázku páčil.Nakoniec v spomínanú chvíľu som sa rozhodol, že ho spracujem ako maľbu väčšieho obrazu a aj v inom farebnom prevedení. A tak som sa po príchode domov do toho pustil. Dovtedy som mal len niekoľko dní silnú túžbu namaľovať niečo nové.

Perún Osloboditeľ - olejomaľba na plátne 70 x 50 cm


K obrazu som pôvodne nechcel dávať žiadny popis alebo vysvetlenia. Chcel som to nechať na divákov dojem. Išlo mi hlavne o to aby tam bol TEN dej. Ten dej, ktorý si musí každí vyložiť sám. Pri maľovaní som sám občas nevedel čo prečo maľujem... niektoré veci som tam maľoval len preto, že ma to bavilo a zachcelo sa mi to tam tak mať. Na tie som si musel nájsť nové vysvetlenie v súlade s myšlienkou obrazu čo sa mi občas rozbíjalo jedno o druhé.

Moje vysvetlenie obrazu: Na obraze je Perún. ale nejde o výjav z povesti(a ak je taká povesť, tak som o tom nevedel). Ide o moju vlastnú predstavu ako Perún oslobodzuje alebo zachraňuje ľudské duše z pekla. Naši predkovia ale nemali peklo. To prišlo až s Cyrilom a Metodom. Preto na obraze nejde o duše zosnulých ale o duše, ktoré sme my. Tie ruky siahajúce po záchrane môžu byť teda ruky duší v hmotných telách. Ide teda o obrazne povedané peklo a nie o peklo biblické(preto si každý môže miesto slova peklo dosadiť niečo čo mu tam pasuje viac. Peklo súvisí viac so slovom piecť než so slovom utrpenie). Ide o utrpenie, ktoré prežívajú rôzne duše kvôli vojnám a iným nezmyslom. Niečo z čoho chce každý preč do bezpečia. A preto prichádza Perún osloboditeľ so svojou hromovou sekerou.


Na obraze je niekoľko závitníc, ktoré predstavujú tvorivé sily. Jednou z nich je aj kmeň stromu, ktorý na prvý pohlad ani nevyzerá ako strom. Jeho koruna siaha až vysoko do nebies(nebesá - niet besa, nebo - niet boga). Možno ju nevidno aj preto, že je príliš vysoko. Ide o svetový strom alebo strom života. Na obraze sú k jeho kmeňu prirastené duše a zlí duchovia(lat. démoni), ktorí sú trestaní bleskom. Pripútaní ku kmeňu, ktorý na strome života predstavuje náš hmotný svet, musia sledovať ako iné duše stúpajú do svetla.

Výjav na obraze je z pohladu z dola na hor. Nevyzerá to tak pretože niektoré časti obrazu by v tomto pohlade vyzerali inak než ako som si ich predstavoval. Možno by sa teda dalo povedať, že obraz je tak trochu surreálny. Sekera sa pohladovo dotýka stromu čím medzi sebou vytvárajú priestor podobný srdcu. Pretože láska pomáha stúpať do svetla(Lada).