25. januára 2017

Deva a šarkan

Ešte koncom roku 2016 sa mi podarilo dokončiť tento obraz. Začal som na ňom robiť už počas októbra ale čakal som až do decembra kým uschnú farby aby som mohol pokračovať ďalej. Je to jedne z obrazov, ktorý mi prišiel na rozum ešte koncom leta na Sklabinskom hrade.

Deva a šarkan - olejomaľba na plátne 60 x 80 cm
Obraz je už síce hotový ale som sním aj spokojný aj nespokojný. Asi to nie je dobrý vzťah k vlastnému obrazu... máme medzi sebou nevyriešené nejaké veci. Nedaril sa mi tak ako som si predstavoval. Tým nemyslím samotnú predstavu obrazu ale spôsob tvorenia. Farby robili čudné veci na aké nie som zvyknutý. Preto aj keď už mohol byť hotový skôr, tak som ho dorábal ešte začiatkom decembra.Samotná predstava sa trošku líšila od výsledku. Aj som sa snažil k nej priblížiť ale niektoré veci mi tam nakoniec nesedeli po prevedení do nášho trojrozmerného sveta. Preto mi aj samotná predkresba zabrala niekoľko dní. Tu som nepríjemne pocítil to ako vôbec nemám v ruke ľudské telo. Draka nakreslím alebo namaľujem aj keď ma v noci vytiahnete z postele ale ľudské telo by mi robilo ťažkosti. Preto som devu(pôvodne malo ísť o Ladu) niekoľkokrát prekresloval a neskôr aj premaľovával.

Niekoľkokrát prekreslená ľudská postavaObraz je už hotový tak ako je a zatiaľ sa na ňom nechystám niečo meniť. No som otvorený prípadnému premaľovaniu devy niekedy v ďalekej budúcnosti. Napadlo mi aj namaľovať nový obraz ale nevidím zmysel v tom mať dva rovnaké obrazy. Nakoniec je to možno dobré práve, tak ako sa mi to podarilo. Všetko má svoj čas. Aj pohlad na vec :)