26. marca 2017

SvetloVlad - Postoj chvíľuNejaký čas po tom čo som sa vrátil z Fatry a urobil som pár obrazov podľa nových predstáv nasatých z bytia v prírode, ozval sa mi Hirax ohľadom klipu k novej skladbe. Bolo to tuším začiatkom októbra ak sa nemýlim. Prišlo to celkom v čas... zrovna keď som dorábal posledný obraz.  Klip ale tentokrát nemal byť k piesni od RAMCHATu ale k novému projektu SvetloVlad. ""Este o tom klipe nikomu nehovor, az ked pride cas." Tak som nedočkavo mlčal. Povedal som len, že robím nejakú zákazku o ktorej by som nemal veľmi hovoriť. Niekedy to ale bolo dosť na nervy lebo niektorí ľudia proste nedokázali pochopiť, že niečo robím a nemám čas a nechcem od toho odchádzať pretože pracujem.
Malo ísť o prerábku od Žiarislava - Postoj chvíľu. V tom to bolo pre mňa jednoduhšie pretože túto skladbu som čiastočne nasával pri maľovaní obrazu Chvala Ti veľká Matka Zem. Nejakú predstavu som už teda mal. Napriek tomu mi to trvalo dlhšie kým som dačo vymyslel čo by sa aj jednoducho robilo pretože v animácií nie som veľmi zdatný. Nápad bol taký, že zakaždým by sa na obrazovke poskladal nový obrázok. To však neskôr prešlo aj do ako keby nájazdov kamerou na krajinu.
Siahol som teda po výkresoch a začal postupne kresliť rôzne obrázky bez pozadia. Netresk, rozchodník, iskrice/veternice a tak podobne. Predstavoval som si, že by sa odniekadial do obrazu vysúvali obrázky postupne podľa toho ako idú verše. Obrázky som kreslil akvarelovými farbičkami a nakoniec som ich obťahoval čiernou fixkou. Lenže ja som si k tomu celému vymyslel takú vec na ktorú som potom nadával, že prečo som to takto vymyslel. Všetky tie obrázky som ručne vystrihoval. Chcel som popri klipe z nich urobiť aj skladané obrazy, že nech to má ďalší rozmer. Inak som tie obrázky mohol kľudne vystrihovať až na pc pomocou pár kliknutí. Joj to boli nervy keď som vystrihoval kríky a podobné veci. Teraz sa tomu už len smejem. Ale keby moje minulé ja vedelo, že moje budúce ja sa mu bude smiať, tak by nožnice zrejme otočilo proti nemu... a ostrihalo mu bradu. 
Ako som už mal vystrihnutých niekoľko obrázkov som zistil, že lepšie bude asi keď budem robiť všetko postupne. Najprv nakreslím obrázky a keď budú všetky, tak až potom ich vystrihnem. Môj jediný scenár bol len text piesne, tak som to všetko vymýšlal za jazdy. Niekedy keď som nemal nápad, že čo nakresliť ďalšie, tak som zatiaľ vystrihoval obrázky... nech robím aspoň niečo. No a keď to už bolo všetko hotové, tak prišlo narad veľké skenovanie a následné upravovanie obrázkov v pc. Už samotné rozpohybovanie nezabralo toľko času čomu som sa čudoval ale aj radoval, že to ide tak hladko. Ale zas pri takomto druhu animácie... Za pár dní to už bolo všetko hotovo. V tomto bola piplačka len to načasovanie. Aby bolo na obrazovke všetko v správny čas. Masaker bol ale na konci keď už boli všetky snímky hotové a trebalo ich už len uložiť ako hotové video. Program si z nejakého dôvodu vymýšľal, že jednen snímok je poškodený a nechcel mi video uložiť. Keby to ale aspoň povedal hneď a nie až po desiatich minútach opätovného ukladania. Nakoniec sa to ale nejak podarilo. Netuším ako a nespomínam si už ani na koľký pokus.
Najviac ma na tom tešilo, že to čo som si vymyslel naozaj fungovalo. Keď som rozpohyboval prvý obrázok a videl som, že to naozaj ide ako som si predstavoval. A hotový výsledok bol už len príjemnou odmenou za všetku tú živu a čas čo som do toho vložil. Bola to zase veľká skúsenosť a priestor kde človek mohol uskutočniť svoje predstavy. Veľakrát som si za predlohy obrázkov zvolil fotky z výletov po Fatre. Klip bol hotový a pripravený už začiatkom decembra. Zverejňoval sa ale až an Jarnú Rovnodennosť čo bolo len nedávno a tak si ho už môžete pozrieť :)

Obrazy som nakoniec vytvoril len niektoré. Aspoň zatiaľ. Všetky som ich skladal do kliprámov a tých mám len niekoľko. Niektoré možno neskôr poriešim iným spôsobom. Sú aj také, ktoré sa veľmi poskladať nedajú. Niektoré majú v klipe pozadia požičané z iných obrázkov a tak podobne.