4. júna 2017

RAMCHAT - Veles

Klip nájdete na samotnom konci článku

Nový klip je na svete a už je práve zverejnený. Tentokrát som ho celý spravil počítačovou kresbou hoc pôvodne som uvažoval nad obyčajnou kresbou. Tento počítačový spôsob mi ale otvoril v klipe nové možnosti a nabral som aj nové skúsenosti. V mnohých smeroch mi to aj uľahčilo veľa vecí no napriek tomu je za nim kopu práce. 

Zemije a žihlava v čarokruhu
Vždy hovorím, že sa nevenujem tvorbe klipov a nie je to ani mojim hlavným zameraním. No keď som sa dozvedel, že Ramchat budú mať skladbu venovanú Velesovi, tak som nad tým začal uvažovať, že by som ešte v blízkej dobe venoval svoj čas a živu nejakému klipu. Urobiť klip k Velesovi by bola pre mňa nie len zábava ale aj niečo ako priestor na vlastnom pieskovisku kde môžem pochuti tvoriť a vymýšľať. Ale ešte som nevedel o čo by šlo. Nepočul som skladbu a ani s textom som nebol oboznámený. Napriek tomu som sa dohodol, že do toho idem. 


Nuž zo začiatku mi ale nič neprišlo na um napriek tomu, že už som bol so skladbou oboznámený. Mal som len nejaké matné predstavy ale nevedel som ako ich použiť. Ako som spomínal, chcel som najprv urobiť niečo ceruzkou ale nakoniec som začal kresliť tabletom. A prišlo mi to tak nakoniec celkom dobré. Začal som najprv len čiernobiele obrázky s tým, že keby náhodou, tak ich neskôr ofarbím. Aj som chcel navrhnúť, že by som to urobil čiernobiele a len občas by sa objavilo dačo vo farbe... ale nestihol som. Ako som Hiraxovi ukázal prvý náhlad klipu, tak sám prišiel s týmto návrhom čo ma ale úplne potešilo. Však ono sa to k tomu aj dosť hodí. A keď už som teda vedel čo budem robiť, tak aj tie predstavy sa začali sypať jedna za druhou.

Počítačová kresba mi ide samozrejme rýchlejšie než kresba na papier. Ak urobím niečo s čím nie som spokojný, tak to jednoducho zmažem a prekreslím. A preto nie len vďaka tejto úľave som si dovolil trochu "pritlačiť" a samotný pohyb som urobil na niektorých miestach zložitejší a aj niektoré obrázky som viac vyšperkoval. To, že to bolo v niečom jednoduché predsa neznamená, že vytvoriť ten klip bolo len ako prechádzka ružovou záhradou. Je za nim veľa nervov a času a hlavne trpezlivosti. Robil som čo som so svojimi schopnosťami mohol. Boli aj chvíle kedy som si hovoril, že "však takto to stačí..." ale nie. Chcel som aby to bolo tak poriadne ako to dokážem. 

  

Nezasvätený človek si asi nevie predstaviť čo všetko je za takýmto klipom. Koľko to človeka stojí kým dá dohromady 4 minúty obrázkov. Veru nie je to len o kreslení aj keď to je tá najhlavnejšia časť. Treba to však nejak aj dať dohromady v ďalšom programe kde sa to aj rozpohybuje. Ale nie je to len o nahádzaní obrázkov. Niektoré tie obrázky sa skladajú z rôznych častí, ktoré treba uložiť zvlášť a znovu poskladať v danom programe. Treba vypočítať aj presný čas na daný úsek skladby čo do seba zahŕňa ďalšie starosti. A nakoniec uložiť nie celé video ale každú časť zvlášť. Takto človek vytvorí niekoľko desiatok rôznych videí, ktoré potom poskladá zas v ďalšom programe kde k tomu pridá skladbu. Nanešťastie sa to celé dá skontrolovať len po uložení samotného klipu čo trvá aj niekoľko minút... a keď niečo časovo nepasuje na stotinu presne, tak... tak s tým treba niečo urobiť a babrať sa s tým ďalej. Venoval som tomu veľkú časť svojej živy a času kedy som takmer celé dni nerobil nič inšie a len tvoril klip a sedel pri pc. Nuž bez vetra sa ani lístok na strome nepohne. Ak človek teda niečo chce, tak pre to niečo musí spraviť. Ale ako som spomínal, chcel som to a aj som s tým počítal. Možno by sa dalo povedať, že je to moja obeť Velesovi. S výsledkom tejto vyše mesačnej práce som aj preto veľmi spkojný a zo samotného klipu mám veľkú radosť. Mal som z toho celý čas ten pocit nadšenia, že to čo robím je veľmi dobré. Len som sa nevedel dočkať až to bude hotové a bude to vonku nech sa môžem pochváliť ...a potom šup do Fatranských hôr! :)

Ľuďom naklonený

SLÁVA VELESOVI!