17. septembra 2017

Thanor - čierny drak


Dokončený ďalší obraz z takzvaných Fatranských nápadov, ktoré ku mne prišli koncom leta 2016 na Sklabinskom hrade. Ide o čierneho draka Thanora.


Thanor je čierny drak z príbehu "The Dark Secret Saga" ktorú napísal Luca Turilli ako podklad textov piesni pre päť albumov Rhapsody Of Fire. V príbehu sa objavuje najprv ako démonický drak bojujúci proti silám svetla no nakoniec sa obráti proti svojmu temnému pánovi Nekronovi a odhalí silám svetla miesto kde sa ukrýva. Ten ho za to potrestal tým, že mu vytrhol oči a premenil ho v kamennú sochu. Svetlo ale zvíťazilo a na počesť tejto mocnej bytosti vzali anjeli jeho vytrhnuté oči a premenili ich v drahokamy, ktoré hodili do sveta. Kamene dostali názov Aelin a Mornir. O mnoho rokov neskôr sa ukázalo, že Nekron sa môže vrátiť do sveta a vládnuť, tak úplne. Preto sa piati hrdinovia rozhodli nájsť tajomnú bielu knihu napísanú anjelom Erianom. Knihu strážila obrovská socha čierneho draka. Ukázalo sa, že poodhaľuje ako sa dá zabrániť príchodu zla. Hrdinovia teda našli Aelin a Mornir a počas kúzelného zatmenia Slnka ich vložili späť do dračej sochy. V tej chvíli Thanorova duša vystúpala z priepasti kde bola celú dobu tríznená a znovu sa vtelila. Thanor teda ožil a porazil démonov, ktorí mali otvoriť bránu do samotného pekla. Našťastie sa tak nestalo a víťazstvo bolo jasné i keď nie úplne. Po tom čo Thanor porazil démonov, vrátil sa späť do siene kde znovu skamenel. Lenže jeho oči sa znovu rozžiarili a ešte viac ako predtým. Pozeral sa priamo na jedného z hrdinov menom Dargor. Ten mal za sebou veľmi temnú minulosť ale v kľúčovom okamihu sa tiež rozhodol ďalej viac nenasledovať temnú cestu a tak zradil svojich temných pánov. Nakoniec sa ukázalo, že je vyvoleným pretože čelil aj temnote aj svetlu a rozhodol sa práve pre svetlo. Lenže to nebolo všetko. Musel sám pootvoriť bránu do pekelného sveta. Vtedy stratil telo ale zároveň získal niečo viac. Erian sa s nim spojil v jednu božskú bytosť aby mohol bojovať so silami temna za pekelnou bránou. Ide o boj, ktorý sa nekončí pretože ako svetlo, tak aj temnota je dôležitou súčasťou nášho bytia a my sami sa rozhodujeme, ktorú z týchto častí budeme nasledovať.

Thanor, The Black Dragon - 2016/2017, olejomaľba na plátne 60 x 80 cm

Obraz som začal maľovať ešte koncom septembra 2016. Po pár dňoch už bol v stave kedy sa dal považovať za hotový. Chcel som na ňom ešte dorobiť nejaké drobnosti no musel som počkať kým viac uschnú farby. Koncom ešte toho roku som na ňom urobil menší pokrok ale farby stále neboli dostatočne suché, tak som obraz radšej odložil aby som mohol pokračovať neskôr. Po takmer roku som sa k obrazu dostal znovu a dokončil ho, tak aby vyhovoval mojej predstave alebo myšlienke. Teraz je už obraz hotový. Či na ňom ešte niečo pribudne je už otázka či mi to tak bude vyhovovať. Skôr mám chuť namaľovať niečo podobné ale na väčšie plátno pretože pôvodný zámer bolo pôsobenie aj veľkosťou. Myslel som, že plátno o veľkosti 80 x 60 cm bude stačiť ale po namaľovaní základu som zistil, že som sa v tomto smere hlboko zmýlil. Viac menej šarkan na mňa pôsobil nepríjemne od začiatku ale časom som si ho veľmi obľúbil. Bola to dobrá príležitosť minúť časť "zbierky" čiernych farieb, ktoré mi z každej sady ostávajú keďže čiernu nepoužívam. Práve to nepríjemné a temné pôsobenie bolo mojím zámerom čím sa mi podarilo splniť časť myšlienky. Alebo aspoň z môjho pohľadu. Chcel som namaľovať niečo so svetlým významom ale na temný spôsob. Preto som mu do žiary z očí namaľoval aj runy ᛏ ᛟ ᛉ ᛋPodkladom sa mi stal drak Thanor ale obraz nemusí vyjadrovať práve jeho. Znovu môže ísť o niečo v čom si každý nájde to svoje.


"Ľudia nie sú zlí... len tie nemysliace obludy čo tu na miesto nich žijú. Vlastne ťažko povedať lebo niektorí aj myslia ale iba do určitého rozsahu alebo mysľou blúdia v nezmysloch. Démoni im vyrvali oči aby nevideli a neskôr sa tak z nich vyvynul nový druh. Niečo ako tie jaskynné druhy zvierat, ktoré nemajú oči... ale aj tie vidia viac ako týto "ľudia".V každom človeku je ale sila podobná mocnému Thanorovi, ktorá keď je vedená svetlom, môže viesť k dobrým veciam."