3. októbra 2017

Veles - spojenie je večné!


Veles sprevádza duše zosnulých, naučil ženy čarovať, bdie nad umelcami a tiež ľudí priučil mnohým remeslám. Igrici si dokonca hovorili Velesoví vnuci. Je strážcom stád a ľudia ho často prosili aby dal silu ich dobytku aby mali hojnosť mlieka a rúna. Preto sa často zobrazoval s dobytčími rohami na hlave, rohom hojnosti a pastierskou palicou. Zároveň je akoby duchom prírody.

Príroda má dosah na všetko a všetkých. Nedá sa od nej úplne odpojiť. Príroda nám dáva všetko čo potrebujeme a je prospešné s ňou žiť v súlade pretože kto ide proti prírode ide sám proti sebe. Ten súlad je dôležitý ako pre ducha, tak aj pre telo bytosti. Vždy sme boli a aj sme jej súčasťou. Ľudia sú prepojení s prírodou aj keď mnohý sa tvária, že nie. Hovoria alebo si myslia, že sa od prírody odpojili no vskutočnosti jediné čo ich s prirodzenosťou spája sú už len choroby a smrť.          


Veles - spojenie je večné! - 2017, olejomaľba na plátne 50 x 70 cm


Samotný nápad na obraz vznikol ešte pred rokom predchádzajúceho roka. Vtedy som skúšal vypaľovať obrázok do kúsku výkresu. Načrtol som si tak obrys rohatej postavy v lese. Obrázok som neskôr preniesol aj na drievko. Samotný námet sa mi veľmi páčil a prišiel mi vhodný na obraz s menšími úpravám aby sa námet príliš neopakoval. 
Obraz som začal tvoriť ešte na jar 2017. Dlho som ho nechal nedokončený aj kvôli premýšľaniu ako ho dokončiť a aj kvôli pobytom vo Fatre. Až približne uprostred septembra som sa k nemu dostal znova a dokončil čo bolo treba. Je možné, že doň ešte budem neskôr zasahovať ale už teraz je v stave v akom mi vyhovuje.